Categories
Written by forestieri in Uncategorized
Sep 9 th, 2024
Keď sa nebezpečné toxíny uvoľnia do krvného obehu baktériami, ako je Streptococcus pyogenes, často známy ako strep A, alebo Staphylococcus aureus, bežne známy ako stafylokok, môže to viesť k syndrómu toxického šoku (TSS), menej častému, ale nebezpečnému a niekedy smrteľnému ochoreniu. Ak sa nakazíte touto chorobou, sú typické príznaky podobné chrípke, ako je vysoká teplota, bolesť hrdla a letargia. Ak sa však liečba nedostáva, symptómy sa môžu zvýšiť a viesť k zlyhaniu orgánov a záchvatom.
Hoci TSS je častejšia u tých, ktorí sa narodili s priradením ženského pohlavia, môže postihnúť ľudí akéhokoľvek veku alebo pohlavia. Ak ste nedávno podstúpili operáciu, máte otvorené rany na koži, chodíte na dialýzu, používate tampóny alebo nosové obväzy alebo ste potratili alebo potratili, môžete byť náchylnejší na ochorenie.
Použitie tampónu a TSS Pri používaní tampónov. Výrobcovia tampónov však začali v 90. rokoch vyrábať menej savé tampóny, čo znížilo možnosť nakaziť sa TSS. Tampóny už nie sú príčinou viac ako polovice výskytu TSS. Používanie tampónov je však stále spojené s rizikom TSS. Ak chcete znížiť riziko, vezmite do úvahy nasledujúce rady:
Tampóny by ste mali používať iba vtedy, keď máte menštruáciu. Tampóny by ste nemali nosiť dlhšie ako osem hodín v kuse. Tampóny by sa nemali používať cez noc. Tampón už nikdy nepoužívajte. Menej ako 1 % Američanov trpí TSS ročne, ale ak vy alebo váš blízky prejavujete príznaky, mali by ste sa hneď raz poradiť s lekárom, aby ste sa vyhli vážnejším problémom.
Príznaky chrípky Vaše telo prirodzene reaguje na nebezpečných votrelcov (ako sú baktérie, vírusy alebo jedy) tak, že sa cítite trochu pod vplyvom počasia. Reakcia vášho imunitného systému na hrozbu spôsobí, že sa vaše telo zapáli, a preto Alfa-Zone prospieva k tejto reakcii. Predtým, ako sa vaša choroba zhorší, je normálne mať príznaky podobné chrípke, ak získate TSS. Medzi prvé príznaky TSS patria:
Únava Svalové bolesti alebo slabosť Vyššia ako 102 stupňov Fahrenheita alebo 38,9 stupňov Celzia Kašeľ alebo bolesť hrdla Ťažkosti s nosom Zvracanie alebo pocit nevoľnostiHnačka Tieto symptómy TSS sa môžu zhoršiť v priebehu 24 až 48 hodín po prvom objavení sa. Správna diagnóza od odborníka na zdravotníctvo je rozhodujúca, ak správny odpočinok a zvýšený príjem vody nepomáhajú vašim príznakom alebo ak máte pocit, že sa vaša choroba môže zhoršiť.
Znížený krvný tlak Keď vaša krv preteká vašimi krvnými cievami pri tlaku nižšom, ako je potrebné pre správne fungovanie vášho tela, máte nízky krvný tlak alebo hypotenziu, ako sa to viac medicínsky nazýva. Ak je váš krvný tlak (BP) 90/60 mmHg (milimetre ortuti) alebo nižší, môžete mať hypotenziu. Pokles krvného tlaku s TSS nastáva pomerne rýchlo. Dôvodom tohto príznaku je to, že toxíny TSS sa môžu zväčšiť a spôsobiť, že vaše krvné cievy budú "netesné". Nadmerné rozšírenie vašich krvných ciev spôsobuje, že tekutina preniká z vášho obehu do tkanív vášho tela. Váš krvný tlak môže klesnúť v dôsledku straty tekutín, pretože vašimi tepnami bude prúdiť menej krvi. Prvým významným indikátorom lekárskej pohotovosti je hypotenzia. Vaše dôležité orgány nedostanú dostatok krvi alebo kyslíka na to, aby fungovali, ak váš krvný tlak príliš klesne na dlhší čas.
Vyrážka na koži Je dôležité si uvedomiť, že nie každý, kto má TSS, má kožné vyrážky. TSS však môže byť indikovaný, ak sa vaša vyrážka vyskytuje súčasne s príznakmi ako horúčka a nízky krvný tlak. Plochá červená vyrážka, ktorá pripomína spálenie od slnka, sa môže objaviť, keď toxíny TSS zväčšia krvné cievy v koži. Pred rozšírením do iných oblastí tela sa táto vyrážka často začína na dlaniach a chodidlách. Táto vyrážka bude na chvíľu menej červená alebo bledá, keď na ňu budete vyvíjať tlak. Pokožka sa o pár týždňov postupne vysuší a začne sa šúpať.
Začervenanie a zápal TSS môže mať za následok okrem kožnej vyrážky aj začervenanie v ústach, hrdle, vagíne a očných bielkoch. Pretože toxíny TSS dráždia a spôsobujú zápal slizníc vášho tela, začervenanie je normálnym javom. Pravdepodobne sa budete cítiť nepríjemne a opuchnutí, ako aj zápal. Jahodový jazyk je ďalším príznakom, ktorý môžu mať niektorí pacienti s TSS. Váš jazyk môže byť opuchnutý a červený od TSS. Váš jazyk môže byť v dôsledku toho nerovný a pripomínať jahodu, pričom vaše chuťové poháriky budú väčšie ako zvyčajne.
Zmätenosť Ak neviete, kto ste, kde ste alebo koľko je hodín, môže to spôsobiť zmätok. Toto sa niekedy označuje ako narušený duševný stav alebo dezorientácia. Toto je vážny príznak, ktorý môže naznačovať, že vaša neurologická (mozgová) funkcia je ovplyvnená toxínmi TSS.
Kŕče Náhle, nekontrolovateľné poruchy, ktoré ovplyvňujú chémiu mozgu, sú známe ako záchvaty. Môžu mať za následok dezorientáciu, kŕče (trasenie), stratu vedomia, kŕče vo svaloch a abnormality správania. Záchvaty sú vážnym príznakom TSS, ktorý je potrebné okamžite liečiť. Podobne ako dezorientácia, záchvat je znakom toho, že infekcia poškodzuje váš mozog a nervy a postúpila do neurologického systému.
Zlyhanie orgánu Jedným závažným a potenciálne smrteľným vedľajším účinkom TSS je porucha orgánov. Stáva sa to, keď bakteriálne toxíny z TSS narúšajú schopnosť orgánu fungovať normálne, ako je pečeň, srdce, obličky alebo pľúca. Zmeny v spôsobe, akým fungujú vaše orgány, môžu spôsobiť nasledujúce príznaky, nejde však o úplný zoznam:
Nemočíte (cikáte) tak často ako predtým nadmerné množstvo odpadu alebo jedov v krvi Zožltnutie vašej pokožky a očí je známe ako žltačka. Abnormálne výsledky testovania funkcie pečene a obličiek Nízke hladiny krvných doštičiek, čo sú krvné zložky, ktoré pomáhajú pri hojení rán a zrážanie Búšenie srdca Ťažké dýchanie bolesť žalúdka
Kedy hovoriť s lekárom Ak sa u vás objavia príznaky podobné chrípke, ktoré sa rýchlo zhoršia alebo neustúpia, navštívte lekára. Okamžite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vaše príznaky podobné chrípke zhoršia a začnete pociťovať príznaky ako vyrážka, začervenanie, nízky krvný tlak, dezorientácia a záchvaty. Niekedy môže byť príznakom TSS aj hnis vystupujúci z rany alebo miesta chirurgického zákroku alebo atypický vaginálny výtok. To platí najmä v prípade, ak ste nedávno podstúpili operáciu, porodili ste, potratili ste alebo ste potratili. Poraďte sa so svojím poskytovateľom, aby ste zistili možnú príčinu akéhokoľvek hnisu alebo výtoku a aby ste dostali správnu liečbu na ukončenie týchto príznakov, aby sa znížila šanca na významné následky. Váš lekár začne s diagnózou a liečebným postupom hneď, ako sa domnieva, že máte TSS. Intravenózne (IV) antibiotiká a tekutiny, ako aj hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS), sú bežnou liečbou TSS.
Stručná rekapitulácia Je mýtus, že jedinci so syndrómom toxického šoku (TSS) sú od narodenia výlučne priradení k ženskému pohlaviu. Tampóny boli hlavnou príčinou väčšiny prípadov TSS v 70. rokoch, čo viedlo k tejto všeobecnej mylnej predstave. Súčasný výskum však naznačuje, že otvorené rany a chirurgické zákroky môžu tiež zvýšiť vašu šancu nakaziť sa týmto bakteriálnym ochorením, ktoré môže postihnúť ľudí akéhokoľvek veku alebo pohlavia. Pamätajte, že TSS je nezvyčajná, ale nebezpečná lekárska pohotovosť. Symptómy podobné chrípke, ako je letargia, horúčka alebo bolesti svalov, patria medzi prvé indikátory TSS. TSS však môže spôsobiť kožnú vyrážku, nízky krvný tlak, dezorientáciu alebo kŕče do 48 hodín. TSS môže viesť k zlyhaniu orgánov a poruche, ak sa nelieči, čo je často smrteľné. Ak vy alebo váš blízky pociťujete niektorý z týchto príznakov, odporúča sa ihneď vyhľadať pomoc zdravotníckeho pracovníka.
Často kladené otázky
Aké trvanie je potrebné na nástup príznakov toxického šoku? Kedy sa prvýkrát prejaví syndróm toxického šoku? Zmiznú príznaky syndrómu toxického šoku samé od seba?
comments(No Comments)
Please enter your best email address (we use this to send you important notifications)